Mide Balonu Nedir, Riskleri Nelerdir?

Mide Balonu Nedir (İntragastrik Balon) ?

Mide Balonu uygulaması obezite tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridir. Mideye sönük bir biçimde endoskopik olarak yerleştirilen balon daha sonra serum fizyolojik ile maksimum 700cc kadar doldurularak şişirilir. Cerrahi bir operasyon değildir, herhangi bir kesi yapılmamaktadır. Amaç şişirilen balonun midede yer kaplamasıdır. Mideye yerleştirilen balon mide hacmini küçülttüğü için gıda alımını azaltarak zayıflamayı hedeflemektedir.

 

Mide balonu nasıl yapılır ?

Mide balonu endoskopik olarak hastaya yerleştirilir. Anestezi olarak sedasyon denilen hafif şekilde uyutma yapılmaktadır ve işlem acısızdır. Endoskop vasıtası ile mideye indirilen balon kamera desteği ile indirildikten sonra serum fizyolojik sıvısı ve hava ile şişirilir.

 

Mide balonu kimlere yapılır?

Şişmanlıkla ilgili geçici tedavi olarak uygulanır. Genelde uygulama süresi 6 ay kadardır. Kilo ile birlikte seyreden hastalıkların (Diyabet, damar hastalıkları ve eklem hastalıkları) tedavisinde önemli bir rol oynar. Diğer hastalıkların seyrini maksimum düzeyde iyileştirir. Çok aşırı kilolu hastalarda obezite cerrahisinin ameliyat risklerini azaltmak için ameliyat öncesi zayıflama tedavisi olarak ta uygulanabilir. Çıkarıldıktan sonra etkili diyet programlarla verilen kilonun geri alınmaması sağlanır. Genelde 10-25 kilo fazlası olan ve diyet ile kilo vermemiş hastalarda da kullanılır.

Mide balonu taktırdıktan sonra beslenme nasıl yapılmalıdır?

Mide balonu uygulaması cerrahi tedaviye gerek duyulmayan obezite hastalarında diyet ile birlikte kilo verimini hızlandırması açısında çeşitli hastalarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Balon uygulaması sonrası düzenli diyet ve dengeli beslenme ile tedavi desteklenmelidir. Bu sayede hastada mide balonu uygulamasından sonra oluşacak ağrı, kramp ve bulantılar en aza indirilmiş olacaktır.

Uygulamadan sonraki ilk gün açık renkli hafif ve tanesiz sulu gıdalar tüketilmelidir. Ayran, bitki çayları, kefir, tavuk suyu çorbası gibi gıdalar ile beslenme yapılmalıdır. 2-3 ve 4.günlerde et suyu ile pişirilen bütün çorbalar mikserden geçirildikten sonra bir öğünde bir tabak olacak şekilde tüketebilirsiniz. 5-6 ve 7.günlerde püre kıvamında olan bütün gıdalar tüketilebilir. Et ve sebze yemekleri mikserden geçirilerek püre haline getirilip yenebilir. İlk haftayı atlattıktan sonra katı gıdalar ile beslenmeye geçilebilir. Günlük ortalama 1000-1400 kalorilik diyetler ile sağlıklı bir şekilde acıkmadan tedavinizi desteklersiniz. Bu diyet sayesinde de sıkılmadan sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Eğer herhangi bir öğün sonrası kusma meydana gelirse sonraki öğünlerde ilk günlerdeki tedaviniz gibi sıvı beslenmeniz gerekmektedir. Balon takılı kaldığı sürece dikkatli beslenmelisiniz. Yavaş yemek yemeyi ve porsiyon küçültmeyi öğrenmelisiniz.  Daha az ve yavaş yemek yemeyi öğrenmek için öğünlerde sıvı tüketilmeli ve her kaşıktan sonra bir süre beklemeyi öğrenmelisiniz. Bu sizin yemek yeme alışkanlığınızı yavaşlatmaya ve sağlıklı kilo vermenize katkıda bulunacaktır. Öğünlerden sonra canınızın çekmesi durumunda ara atıştırma için en az öğün sonrası iki saat süre geçmesi beklenmelidir. Tükettiğiniz sıvılarda şeker kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Yemekler masada yenmeli ve her öğün otuz dakikayı açmayacak şekilde yavaş yemelisiniz.

mide balonu ile kadar zayıflarım

Mide balonu uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Mide balonunun yan etkileri endoskopi işleminin yan etkilerine çok benzer. Balon mide hacmini arttırdığı için bazı kişilerde yemek borusuna sıvı geçişi yada mide yanması şeklinde yakınmalar görülebilir. Balonun verdiği basınç nedeniyle mide bulantısı ve kusma gözlemlenebilir. Bu şikâyetler genelde 1-2 hafta içerisinde geçer, eğer kusma geçmez ise vücudun elektrolit ve sıvı dengesini bozacağından doktor kontrolünün yapılması önemli ve gereklidir. Eğer doktor gerekli görürse balonun çıkartılmasını isteyebilir.

Bazı hastalar yan yattıklarında midelerinde bir bası sancı hissedebilirler. Mide balonun sönmesi durumu meydana gelebilir. Bu durumda balon mide çıkışını tıkayabilmektedir. Bu gibi durumlarda da hastalarda bulantı ve kusma gerçekleşebilir. Mide içinde havası azalan balon nadirde olsa ince bağırsağa doğru ilerleyerek bağırsaklarda tıkanma meydana getirebilir. Bu gibi durumlar derhal acil cerrahi müdahale gerekir.

Mide balonu mide içerisinde boşlukta olduğu için sürekli hareket halindedir. Bazı durumlarda mide balonunun mideye yaptığı bası sonucu mide ülserleri azda olsa gelişebilmektedir. Mide balonu mide içinde patlama ihtimali vardır. Patlaması durumunda balon steril su ve metilen mavisi ile doldurulduğundan dolayı mavi renkli idrar yapma görülebilir. Mavi idrar görüldüğünde derhal hekime başvurmak gereklidir. Hekim endoskopi yaparak balonu mideden çıkartmalıdır.  Balonun midede patlaması riskli değildir fakat balon mide içerisinde hareket edip bağırsaklara doğru yol aldığında durum riskli hale gelmektedir ve acil olarak çıkartılması gereklidir.

Mide balonunun en çok görülen yan etkileri bulantı ve kusmadır. Hekim bulantı ve kusma için ilaç tedavisi verebilir. Bunun dışında pek fazla yan etki gelişmeyebilir. Bazı durumlarda vücut mide balonun kabul etmez ise yan etkiler dayanılmayacak noktaya gelir. Bu daha önceden tespit edilebilecek bir durum olmadığından dolayı sadece balon yerleştirildikten sonra anlaşılır. Bu tür hastalarda balon mideden çıkartılmalıdır.

 

Mide Balonu Nedir, Riskleri Nelerdir?” için 2 yorum

 • Aralık 31, 2016 tarihinde, saat 8:11 pm
  Permalink

  Tesekkurler. Mide balonu yaptırabılecegımız yerler varmı?

  Yanıtla
  • Ocak 6, 2017 tarihinde, saat 10:04 am
   Permalink

   Merhaba Kübra Hn,
   Sitemiz herhangi bir doktor yada kuruluşa bağlı değildir. Sitemizdeki içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: