Mide Kelepçesi Nedir, Ne Kadar Kilo Verebilirim

Mide Kelepçesi Nedir?

Mide Kelepçesi NedirMide Kelepçesi Vücut Kitle İndeksi 40 üzeri olan hastalarda düşünülebilir.  Örneğin boyu 170cm Kilosu ise 120 kilo olan bir erkek obezite tedavisi için daha önce diyet ve alternatif zayıflama yöntemlerini denemiş ve başarısız olmuş ise mide kelepçesi yani mide bandı taktırabilir. Mide bandı ameliyatı kısıtlayıcı/azaltıcı etkisi olan bir operasyon çeşididir.  Amaç mideye besin girişini kısıtlamaktır. Amerika’da ve Avrupa’da bu işlemi yapacak yerler için sertifikasyon zorunluluğu vardır.

Mide Kelepçesi Nasıl Yapılır?

Hastanın ameliyat olmadan önce gerekli muayeneleri ve tetkikleri yapılmalıdır. Ameliyat genel anestezi altında kapalı(laparoskopik) yöntemle yapılmaktadır. Yaklaşık operasyon süresi bir saattir. Mide kelepçesi midenin üst kısmına 15cc’lik boşluk oluşturacak şekilde takılır. Daha sonra ileride kaymaması için mide ile birlikte bir tünel oluşturulur. Hastanede kalış süresi yaklaşık iki gündür. Hasta operasyondan 1-2 hafta sonra normal hayatına geri döner.

Mide Kelepçesi Kimlere Yapılamaz?

Tatlı ve şekerli gıdalara aşırı düşkünlüğü olan kişilere uygulanmaz. Aşırı mide fıtığı ve mide ülseri olan kişilerde bu ameliyat önerilmez. Hasta ameliyattan önce mutlaka endoskopi yaptırmak zorundadır. Endoskopi, gerekli tetkik ve muayenelerin ardından hastaya ameliyat yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Bu işlemler obezite cerrahisi ameliyatlarının olmazsa olmazlarındandır.

Mide kelepçesi Zararları

Mide Kelepçesinin Avantajları Nelerdir?

Mide bandı işlemi minimum travma oluşturur. Ameliyat kapalı olarak yapıldığı için 4-5 adet 1cm’lik delikler açılarak yapılmaktadır. Diğer mide küçültme ameliyatı çeşitlerine göre ölüm riski daha azdır. Hastanede kalış süresi kısadır. Diğer ameliyatlardan farkı ise geri dönüş ihtimali olan bir ameliyattır.

 

Mide Kelepçesi Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Hasta mide kelepçesi ameliyatından sonra altı ay ile bir sene içerisinde fazla kilolarının yaklaşık %50 sini verir. Hasta ameliyattan sonra aşırı kalori içeren sıvı gıdalar(kola ve asitli sıvı gıdalar) tüketmeye devam ederse kilo vermesi yavaşlayabilir. Operasyondan sonra kişi kendisine verilen diyet ve egzersizlere uymak zorundadır. Bu diyet ve egzersizler kilo verme sürecini olumlu yönde etkilemekte ve hastanın sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

Mide Kelepçesi Faydaları

Mide Kelepçesi Ameliyatından Sonraki Süreç?

Mide kelepçesi taktıran herkes istediğini gönül rahatlığıyla yiyebilir, içebilir kelimesi yanlıştır. Unutmayın sağlıklı beslenme hayatın her aşamasında önemlidir. Hasta ameliyattan sonra ilk hafta açık renkli sıvı gıdalar tüketmek zorundadır. İlk haftadan sonra birinci aya kadarda sıvı gıdalar ve püre şeklinde beslenmeye devam edilir. İlk ayını tamamladıktan sonra kişi az olmak kaydı ile katı gıdalar tüketmeye başlayabilir. Yaklaşık iki ay sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Normal yaşantınızda kendinize hakim olmalı ve uymanız gereken diyet ve egzersizleri harfiyen yapmalısınız. Bunlar kilo vermenizi hızlandıran etkenlerdir.  Yemekleri yavaş yemeli ve tüm besinleri bol bol çiğneyerek yemelisiniz. Hayatınızdan hamur işi ve tatlıları çıkartmanıza gerek yoktur, yiyebilirsiniz fakat aşırıya kaçmamak ve diyetinizi bozmamak kaydıyla.

Obezite Diyeti Hakkında

Mide Küçültme Ameliyatı Hakkında

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: