Mide Küçültme Ameliyatı ile 3 yılda 180 Kilo Verdi

Mide Küçültme Ameliyatı ile 3 yılda 180 Kilo Verdi

Konyada obez hasta Selçuk Üniversitesi Hastanesinde 3 yıl önce yapılan mide küçültme ameliyatı ve ameliyat sonrası tedavi ile 280 kilodan 100 kiloya kadar düştü…

 

Konya’da yaşayan 49 yaşındaki Şükran Kutlu aşırı kiloluluk hastalığına yakalanarak 280 kiloya çıktı. 3 yıl önce mide küçültme ameliyatı olan kadın Selçuk Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi hekimlerinden Doç. Dr. Ertuğrul Kafalı tarafından yapılan tedavilerle 180 kilo vererek 100 kiloya düştü.
Aşırı şişman haliyle fotoğraf çektirmeyen ve büyük gelen elbiselerini de eski günleri hatırlamak istemediği için yaktıran Şükran Kutlu yaşadığı zor yıllardan bahsederken gözyaşlarını tutamadı. Evladı olmadan hiçbir şekilde hareket edemediğini dile getiren Kutlu, “Sanki evladım anne ben ise onun çocuğuydum. Bir yandan benim tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor, öteki yandan ise evin her türlü işi ile ilgileniyordu.

Mide Küçültme Ameliyatı ile 3 yılda 180 Kilo Verdi.

Yürüyemiyordum, ellerimin üzerinde sürünüyordum. Kimse benim zayıflayacağıma inanmadı. Şimdi beni tanıyamıyorlar, inanamıyorlar. Beni şişmanlığım süresince en çok etkileyen ve üzen şey eşime evlatlarıma kendi ellerimle yemek yapamıyor olmaktı. Bir anne olarak bunun ne demek olduğunu yaşamayan anlayamaz. Kızım tüm bu sorumlulukları yerine getiriyordu. Kendi bedenime göre giysi bulamadığımız için sürekli özel diktiriyorduk ve ne yazık ki pantolon giyemiyordum. En çok özlediğim şeyleri sıralayacak olursam ilk sırada eşime ve evlatlarıma yiyecek yapmak sonrasında ise pantolon ve topuklu ayakkabı giymek geliyor” dedi.
Kızı Hanife Özmen ise, annesinin 280 kiloya ulaşınca son çare olarak gördükleri ameliyata karar verdiklerini söyledi. Özmen, “Gerçekten insanın hayatı duruyor, yaşama nedeni gidiyor elden. Kenara çekilip ben hayattan soğudum diye düşünmesinler. Şu kadar kilom var yürüyemiyorum demesinler. En son çare olarak gördük ameliyatı artık annem 280 kiloya çıkmıştı. Bu çok kötü bir rakam” diye konuştu.

obezite

“OBEZİTE ÖLÜME YOL AÇABİLECEK SAĞLIK SORUNLARINI DA BERABERİNDE GETİRİR”

 

Hasta yatağında Şükran Kutlu’yu ziyaret eden Selçuk Üniversitesi Rektörü ve  Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, aşırı kiloluluk hastalarında uygulanan medikal tedavilerin, diyetlerin hiç birinin kalıcı çözümler üretemediğine dikkat çekti.
Prof. Dr. Şahin, “Hastalar çeşitli yöntemlerle verdiği kiloları bir süre sonra geri alıyorlar. Obezite tedavisinde kalıcı başarıyı ancak aşırı kiloluluk cerrahisi ile elde ediyoruz. Cerrahi yöntemler farklılık arz edebiliyor, biz bunları çeşitli gruplara ayırdık. Bir tek alımı kısıtlayan yöntemde mide küçültme işlemi yapılıyor. Tüp mide ya da kelepçe yöntemi, emilimi bozan by-pass yöntemi de uygulanan öteki yöntemlerden.

Mide Küçültme Ameliyatı ile 3 yılda 180 Kilo Verdi.

Bugün ise bunlar içinde en kabul görmüş yöntemlerden kombin şekilde hem alımı kısıtlayan bununla beraber emilimi bozan by-pass yöntemleri tercih edilmektedir. Bu yöntemle hastanın zayıflaması sağlanmakta hem de var olan metabolik problemler ortadan kaldırılmaktadır. Aşırı kiloluluk cerrahisinde de bir takım riskler var. Ancak hastanın ameliyat olmasında var olan risk cerrahi tekniklerden ya da uygulanacak şekillerinden değil hastanın obez olmasının beraberinde getirmiş olduğu sorunlardan kaynaklanıyor.

Bu yüzden obez hastalarda cerrahi riskler normal hastalardan daha fazladır. Ancak 20 yılı aşkın bir süredir yapılan çalışmalarda, hiç tedavi edilmeyen obez hastaların ölüm oranının tedavi edilerek kilo vermiş hastalara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla kilo vermek bir yerde ölüm oranını da düşürmektedir. Çünkü aşırı kiloluluk bugün dünyanın en önemli sağlık problemlerinden biri haline gelmiştir. Beraberinde ölümcül sonuçlara varan oldukça fazla sağlık sorununu da getirir. Bunların en büyüğü kanser olmak üzere safra taşı, şeker, tansiyon, kolesterol gibi birçok soruna neden olur. Örneğin obez olan bir hastanın safra taşı riski normal insanlardan 6 kat daha fazladır. tüp mide ameliyatı ile tüm bu riskler ortadan kalkar ve hasta normal bireyler gibi yaşamına devam eder” ifadelerini kullandı.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: