Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri

 Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri

Mide küçültme ameliyatı riskleri orta tehlike seviyesinde bulunan operasyonlardandır. Riski olmayan ameliyat yoktur unutmayın. Ameliyat için iyi bir hekim, iyi ekip ve ekipmanlar hazır olsa bile her ameliyatta belirli bir oranda komplikasyon olma riski vardır.

Mide küçültme ameliyatı diğer isimleriyle obezite cerrahisi veya tüp mide ameliyatı geçiren hastaların %2 lik bir dilimi önemli sorunlar yaşabilmektedir. Yüzde 3 – 4 lük bir kısmı ise hafif komplikasyonlarla karşılaşabilir. Kalan %95 lik kısım ise ameliyatı hiçbir sorun olmadan iyi bir şekilde atlatarak taburcu olur. Daha sonrasında birkaç hafta içinde günlük normal yaşantılarına geri dönebilir. Yıllardır yapılan mide küçültme ameliyatı ve bilimsel araştırmalar bu ameliyatta riskli komplikasyon oranının iki yüz elli(250) hastada bir(1) olduğunu göstermiştir.

Örnek olması açısından aşağıda birkaç ameliyatın hayati tehlike değerleri aşağıdadır;

Kalp ameliyatlarında %2

Apandist ameliyatı %0.1

Mide Küçültme ameliyatı %0.4

Kalın Bağırsak ameliyatı %3.5 oranında ameliyat sırasında hayati risk oluşmaktadır. Mide küçültme ameliyatı tıp dünyasının en küçük ve risksiz operasyonu olan apandist ameliyatından sadece dört kat daha risklidir. İyi bir hekim, iyi bir hastane, gelişmiş ve teknolojik ekipmanlar ve ekiple obezite cerrahi riskleri sıfırlamaz fakat minimuma indirmiş olursunuz.

 

Obezite cerrahisi risklerinin değerlendirilmesinde hastaların yaşı ve sağlık durumları da büyük önem taşımaktadır. Hastanın yaşı ilerlemişse obeziteye bağlı diğer hastalıklarında geliştiği hastalarda ameliyat riski artmaktadır. Hiçbir hekim ameliyatı sıfır riskle yapıyoruz diye bir tabir kullanamaz. Şişman hastaların zayıf hastalara göre bütün yapılan ameliyatlarda risk oranı biraz daha fazladır.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri
Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri
Mide Küçültme Ameliyatı Kaçak Riski

Mide küçültme ameliyatı riskleri arasında en tehlikeli olanı midenin kalan kısmından mide boşluğuna sızma kaçak olmasıdır. Mide küçültüldükten sonra sol tarafından 25 – 30 cmlik bir bölümde zımba hattı oluşturulur. Bu alanda yaklaşık 250 kadar milimetrik zımba kullanılır. Kaçak zımba aralıklarından sızma olması durumudur. Kaçak oluştu ise, karın zarı iltihabı, enfeksiyon ve apse riskleri oluşur. Gelişen teknoloji ile birlikte kaçak riski giderilememiştir ancak kaçak sonrası tedavide gelişmeler olmuştur. Kaçak sızma riski tüp mide ameliyatında %2.5 civarındadır. Kaçak riskine karşı en önemli tedavi erken teşhistir. Kaçak da uyarıcı belirtiler karın ağrısı, çarpıntı ve yüksek ateştir.

 

Nerede Ameliyat Olmalıyız?

Belkide en önemli sorulardan biriside budur. Ameliyatın yapılacağı hastane ve hekim çok önemlidir. Ameliyat olmadan önce hastanenin ve hekimin çok iyi şekilde araştırılması gerekmektedir.

  • Hekimin obezite cerrahisi deneyimi sorgulanmalıdır.
  • Merkezde obezite ve cerrahisi üzerine eğitim almış diyetisyen var mı?
  • Hastanede her türlü ihtimale karşı kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanı var mı?
  • Olası her türlü soruna karşı yoğun bakım uzmanı ve ünitesi var mı sorulmalıdır

 

Mide Küçültme Ameliyatı Olmalı mıyım?

Bu sorunun cevabını en iyi hasta vermektedir. Obezite ameliyatı riskli bir operasyondur fakat obezitenin hastada yol açtığı diğer hastalıklar göz önünde bulundurulup bir yol haritası çizilmelidir. Obez olan bir kişide kalp hastalığı, şeker, kolesterol ve kiloya bağlı diğer hastalıklar hat safhada ise obezite ameliyatı olunmalıdır. Zira diğer sağlık sorunlarında riskler mide küçültme ameliyatı risklerinden daha fazladır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: