Obezite Anne Olmaya Engel Olur mu?

Obezite Anne Olmaya Engel Olur mu?

Ameliyattan bir yıl sonra annelik planlarının yapabileceğini dile getiren  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Şule Selvi, “Obeziteden uzaklaşmak anne olmayı kolaylaştırıyor bununla beraber daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşanmasını sağlıyor” diyor.

Halk arasında mide küçültme ameliyatı yada tüp mide ameliyatı olarak bilinen obezite cerrahisi, günümüzün gelişen sağlık ve güzel duyu algısıyla birlikte bayanların da sıkça başvurduğu yöntemlerden biri. Ancak bu ameliyat, bir bebek sahibi olmak isteyen bayanların aklına “Acaba hamileliğe engel mi?” sorusunu da getirebiliyor. Mide küçültme ameliyatlarının hamileliğe bir engel oluşturmadığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Şule Selvi, ancak sağlıklı bir gebelik yaşamak için ameliyat sonrası 1 yıl kadar beklemek icap ettiğini belirtiyor.

Neden 1 yıl beklenmeli?

Obezite cerrahisi sonrası, vücudun yeni beslenme sürecine alışması ve fazla kiloların verilmesi sağlıklı bir hamilelik süreci yaşanmasını sağlıyor. Ayrıca gebelik sürecinde sık görülen bazı yakınmaları hafif atlatmak için de beklemenin yararı var. Bu yakınmaların başlangıcında mide sorunları geliyor. Hamilelikte artan hormonların etkisiyle bulantı ve kusma görülürken, öte taraftan midenin boşalmasıyla oluşan yavaşlama hastalık hissine sebep oluyor. Bir de hamileliğin ileri dönemlerinde reflü şikayetleri daha sık görülmeye başlıyor. Bu vaziyet önceden mevcut mide rahatsızlığı olan ya da mideye cerrahi işlem uygulanmış kişilerde ise, daha yoğun olarak yaşanıyor. Bu sebeple mide küçültme cerrahisi geçiren hastaların mümkünse 1 yıl hamile kalmamalarını öneren Dr. Şule Selvi, “Bu süre içerisinde kişilerde yeterince ve dengeli kilo kaybı sağlanıp, diyetle birlikte yaşam biçimı düzenlenmeli” diyor.

İdeal kilo hamile kalmayı kolaylaştırıyor

Obez hanımlarda, özellikle polikistik over sendromu da varsa, insülin direnci gelişmesine bağlı yumurtlama bozukluğu görülüyor ve bu da büyük oranda infertiliteye neden oluyor. Böylece bu sorunu yaşayan obez hanımefendilerin hamile kalması da zorlaşıyor. Ayrıca hamile kalsalar bile, diyabet, yüksek tansiyon, preeklampsi gibi hamilelikte ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla daha ciddi bir şekilde karşılaşabiliyorlar. Bu nedenle hamile kalamayan ve vücut/kitle endeksi 35’in üzerindeki hanımefendilerın, diyet ve ilaç tedavisi ile sonuç alamadığında, obezite cerrahisi seçeneğini de düşünmelerinin yararlı bulunduğunu söyleyen Dr. Şule Selvi, “Hamile kalabilmek için şahıs kendi ideal kilosuna eriştiğinda, çoğu zaman infertilite tedavisine ihtiyaç duymadan kendiliğinden anne olma şansı doğuyor” diyor.

Obezite cerrahisi sonrası hamilelikle bunlara dikkat!

Ameliyatsız Mide Küçültme

Obezite Anne Olmaya Engel Olur mu…

Dr. Şule Selvi, obezite cerrahisi geçiren ve ardından hamile kalan anne adaylarının yapması gerekenleri şöyle sıralıyor:

İlk aylarda, bulantı ve kusmalar ile son aylarda artan reflü ve mide problemleri için emin ve önleyici ilaçları tabip kontrolünde kullanabilirsiniz.
Folik asit, B grubu vitaminler, kalsiyum ve demir desteği almayı unutmayın.
İyi bir diyetisyen takibinin yanı sıra bir gastroenteroloji ve metabolizma uzmanının yoğun takip ve desteğini alın.
Son üç ayda bebekte büyüme geriliği olasılığı yüksek olduğundan, bebeğin anne karnındaki gelişimini mutlaka yakın takip altında tutun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: