Obezite Nedir ? Obezite Nasıl Ölçülür?

Obezite Nedir?

Obezite WHO(Dünya Sağlık Örgütü) tarafından sağlığınıza zarar verecek düzeyde aşırı yap toplanması olarak literatürde yerini almıştır.

Günümüz dünyasının en yaygın kronik hastalıklarından birisidir. Genetik, çevresel ve kişisel faktörlerin etkisiyle aşırı vücut yağına sahip olma durumudur. Obezite hastası olduğunuzu anlamanın yolu Vücut Kitle Endeksinden(VKİ) geçer. VKİ değeriniz 30 ve üzeri ise sizde bir obezite hastasısınız demektir.  Yediğimiz gıdalardan günlük aldığımız enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda enerjiyi yağ olarak vücutta depolar. Bu kilo oluşumunun en önemli faktörüdür.

Obezite

Sağlıklı yaşam için alınan enerji ile yakılan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Beslenme canının çektiği her şeyi gelişi güzel bir şekilde tüketmek değildir. Beslenme vücudun ihtiyacı olan besini kararında ve dengeli almasıdır.

Sağlık bakanlığı tarafından Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre obezite sıklığı erkeklerde %20, kadınlarda ise %40 olarak tespit edilmiştir. ABD’li yetişkin nüfusun %30’unu(Yaklaşık 78 milyon Amerikalı) etkileyen tehlikeli bir hastalıktır. Son yıllarda yavaşlamış ama tersine dönme belirtisi göstermemiştir. ABD’li yetişkinlerin %69’u obezite ve aşırı kilolu sınıfındadır.

Obezite Nasıl ölçülür?

Çeşitli yollarla ölçüm yapılabilir. En yaygın ölçüm şekli Vücut Kitle İndeksi ve bel çevresi ölçümüdür. VKİ yetişkinlerde morbid obezite’yi göstermek için kullanılan bir ölçümdür. VKİ değeri 30 ve üzeri çıkan kişiler obez sınıfı olarak değerlendirilir. VKİ’nizi hesaplamak için lütfen tıklayınız.

Vücut Kitle İndeksi Tablosu

Bel Çevresi Ölçümü:

Bel çevresi ölçümü kişilerde obeziteyi ölçmek için yaygın olmayan ama kullanılan bir yöntemdir. Belinizi ölçerek obez olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bel çevrenizi bulmak için göğüs kafesinin altındaki, kalça kemiğinin hemen üstündeki alan ölçülür. Kadınlar için 88cm ve üzeri, erkekler için 1 metre (100 cm) ve üzeri değerler sağlıksız olarak kabul edilir.

Mücadele Etmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra hasta olduğunuz kabul etmelisiniz. Sorununuzu ne kadar hızlı çözerseniz başarma olasılığınız okadar artar. Kilolarınızın kendiliğinden yok olmasını beklemek yerine hızlı bir şekilde doktorunuz ile kilonuz hakkında konuşmalısınız. Hangi tedavinin sizin için iyi olacağına karar vermelisiniz. Geç kalmamışsanız sıkı bir diyet ve egzersiz programı ile kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Unutmayın başlamak bitirmenin yarısıdır.

Obezite Nedir ? Obezite Nasıl Ölçülür?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: