Obezitenin Medikal Tedavisi

Obezitenin Medikal Tedavisi

Obezitenin medikal tedavisinde kişinin vücut ağırlığının düşürülmesi hedeflenir. Obezite insanlarda hasta olma oranını etkili bir derecede yükselten önemli bir faktördür. Bu yüzden tedavi olarak ölüm riski dahil bir çok hastalıktan da korunmuş olacaksınız. Obezitenin medikal tedavisinde bireye dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılması ve yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Medikal tedavide vücut ağırlığının %10’u bile giderilse obezitenin tetiklediği bir çok sağlık sorununun önüne geçmiş olursunuz.

 

Obezitenin medikal tedavisi 4 başlık altında incelenmektedir.

 

 1. Beslenme alışkanlığı ve diyet
 2. Spor ve egzersiz programı
 3. Davranış değişikliği tedavisi
 4. İlaç tedavisi

 

1.Beslenme ve Diyet Tedavisi

Obezite tedavisibde beslenme ve diyet tedavisi anahtar rol oynamaktadır

 • Vücut kitle indeksinin ortalama düzeye gelmesi planlanır. Diyet tedavisi bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Tedavi biraz uzun sürmektedir. Hızlı bir şekilde kilo vermek yerine innemiz gereken kilo aylara bölünerek tedavi edilir.
 • Zayıflama tedavisi belirli bir düzene sahip olmalıdır. Amaç, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması ve alışkanlığın sürdürülmesidir.
 • Gerekli diyet tamamlandıktan ve olmanız gereken kiloya ulaştıktan sonra tedavi kesilmemeli, mevcut kilonuzu korumak için yeniden bir tedavi planı hazırlanması gerekmektedir.

 

 1. Spor ve egzersiz programı

Düzenli spor ve egzersiz obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarının engellenmesi için gerekli enerji yakımını sağlamaktadır.

Spor ve egzersiz vücuttaki yağ oranının azalmasını sağlamaktadır, Diyet yapıldığında oluşan kas kayıplarının önüne geçtiği kanıtlanmıştır.

Amerikan Spor Hekimliği birliğinin önerisi tüm yetişkinlerin günde 30 dakika orta sertlikte egzersiz yapmasının sağlık açısından çok önemli olduğunu bildirmiştir. Günlük 30 dakikalık aktivite 840kj (200kkal) enerji tüketimini sağlar. Şişman kişilerin her gün fiziksel olarak aktif olmaları amaçlanmaktadır. Enerji yakımı kişiye ve kiloya göre değişiklik göstermektedir. Aşırı şişman kişilerin spor aktivitelerini sağlıkları açısından yavaş yapmaları önerilir.

      

3.Davranış Değişikliği Tedavisi

Bu tedavi kişinin neden kilo aldığının farkına vardırılması olumlu yönde değişiklikler yapılası esasına dayanır, olumlu davranışları hayat tarzı haline getirmek için gerekli tedaviler yapılır. Davranış değişikliği tedavisinin basamakları:

 1. Kendi kendini gözlemleme
 2. Uyaran kontrolü
 3. Alternatif davranış geliştirme
 4. Pekiştirme, kendi kendini ödüllendirme
 5. Bilişsel yeniden yapılandırma
 6. Sosyal destek
 7. Kendi kendini gözlemleme:Tedavinin ilk aşamasıdır. Kişinin kendini gözlemlemesi ve neden kilo aldığının farkına varılması sağlanmaktadır.
 8. Uyaran kontrolü:Hedef yemek yeme ile ilgili dış faktörleri tespit edip, sağlıklı beslenmek için gerekli uyaranların sağlanmasıdır.
 9. Alternatif davranış geliştirme:Şişman kişinin sağlıklı beslenmesi için gerekli bilgiler verilir. Kişinin acıktığında ve yemek yeme hissi uyandığında bunu engellemek için hoşuna giden diğer şeyleri yapması beklenir.

d.Pekiştirme, kendi kendini ödüllendirme: Kişinin sağlıklı kilo verdiğinde ve kilosunu koruduğunda kendisini ödüllendirmesidir. Pekiştirme, kilo vermek için gerekli davranış değişikliğinin devam etmesine yardımcıdır ve kişinin yemek dışındaki aktivitelerden zevk almasını sağlar.

 1. Bilişsel yeniden yapılandırma:Olumlu düşünme ve motivasyonu sürdürmek için gerekli tutumların gelişmesini sağlamak.
 2. Sosyal destek:Şişman birey için aile desteğini arttırarak ve yine aile üyelerinden gelen olumsuz etkileri azaltmak, zayıflama tedavisinin başarısında önemli bir yer oynar. Eşinin ve arkadaşlarının desteğini sağlamak tedavide olumlu yön oynar.

4.Obezitenin Medikal Tedavisi (İlaç Tedavisi)

Obezite tedavisinde kullanılan ilaçlar az kilolu ve orta kilolu hastalarda uygulanmaz. Sadece aşırı kilolu obez kategorisindeki hastalarda uygulanır. Kullanılan ilaçların, sağlığını riske atmayacağı araştırılmalıdır, Şişmanlığa neden olan etiyolojiye uygun bir etki göstermesi, kısa ve uzun dönemde önemli yan etkisinin olmaması ve bağımlılık yapmaması önem taşımaktadır.

Obezitenin medikal tedavisi ile ilgili kullanılan ilaçlar kesinlikle hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. İnternet ortamında satılan bitkisel zayıflama ürünlerinin çoğunda ilaçlarda kullanılan kimyasal maddeler vardır ve kontrolsüz bir biçimde içildiğinde sağlığınıza önemli derecede zarar vereceğinizi unutmamanız gerekmektedir. İnternetten kesinlikle kilo verme ile ilgili ilaç almayınız, aldırtmayınız.

 • Obezite tedavisinin başarılı olmak için ilaç tedavisine ek olarak beslenme tedavisi ve egzersiz tedavisini sürdürmeyi kabul etmesi ve düzenli olarak kontrollerini yaptırması gerekmektedir.
 • Obezitenin ilaçla tedavisinde kullanılan ilaçlar gebelerde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu yüzden gebe kişilerin kesinlikle kilo vermeye yardımcı ilaç kullanmamaları gerekmektedir.

 

Obezitenin Medikal Tedavisi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: