Şeker Hastalığı Ameliyatı

Şeker Hastalığı Ameliyatı ve Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığı Ameliyatını incelemeden önce şeker hastalığının ne olduğunu iyi bilmemiz gerekmektedir. Şeker hastalığı ve ameliyatı hakkında tüm detaylar yazımızda…

Şeker Hastalığı Nedir?

İnsan Vücudunda midenin alt kısmında pankreas adında bir bez bulunur. Pankreas bezinin görevi vücudun ihtiyacı olan kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılamaktır. İnsülin’de pankreas tarafından salgılanan bir hormondur. Bu hormonun salgılanmaması yâda az salgılaması sonucu vücutta önemli bir yeri olan glikoz hücrelere işleyemez ve kana karışır. Kanda bulunması gereken miktardan fazla bulunduğunda hücrelerimize zarar vermeye başlar. Bir nevi zehir gibi yavaş yavaş vücudu etkilemeye başlar. Şeker hastalığı çevresel faktörler ve yeme alışkanlıkları dışında kalıtsal olarak aileden de geçebilen bir hastalıktır.

 

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kişiden alınacak bir kan örneği ile tespit edilen şeker hastalığının başlıca belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • Aşırı susama ve su isteği.
  • Sık bir şekilde idrar çıkma
  • Fazla yemek yeme ve iştah artışı
  • Cilt kuruluğu
  • Oluşan yaraların geç iyileşmesi
  • Halsizlik, yorgunluk hali
  • Bazı durumlarda göze etki ederek bulanık görme gibi sorunlara yol açmaktadır.

Şeker Ölçümü

Tip 1 Diyabet Nedir?

Pankreas da insülin hormonu salgılayan beta hücrelerin hasarlanması sonucu ortaya çıkar. Bazen başka hastalıklar Tip 1 diyabeti tetikleyebilir. Kısa bir sürede gelişerek ortaya çıkan bir hastalıktır.

Başlıca 3 belirtisi vardır.

  • Vücutta protein değerleri azalır
  • Karaciğerin kolesterol ve enerji yapımı için kullandığı yağ oranı artar.
  • Kandaki glikoz(şeker) miktarı artar.

Başlama yaşı 20 yâda daha erken olabilir. İnsülin az üretilir yâda üretilmezse hasta hızlı bir şekilde zayıflar.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Ülkemizde çoğunlukla görülen şeker hastalığı tipidir. İnsülin azlığından ziyade insülinin etki edememesi ile sorun ortaya çıkar. Üretilen insülin hücrelere bağlanamaz. Genellikle yetişkin bireylerde görülür. Başlama yaşı ortalama 40 yaştır. Bu nedenle erişkinlerde çıkma ihtimali yüksektir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin çoğunluğu şişman yâda Obezite hastasıdır.

Bazı bayanlarda gebelik durumunda ortaya çıkabilir. Bu hastalığa hamilelik diyabeti (gestasyonel) denir. Hamilelik döneminden sonra kan şekeri normale döner. Pankreas görevini yerine getirmeye başlar ve hasta iyileşir. Fakat 10-20 yıl sonra Tip 2 Diyabet oluşma ihtimali artmış olur.

Şeker Hastalığı ve Hamilelik

Şeker Hastalığı Medikal Tedavisi?

Şeker Hastalığı tedavisi ilk önce medikal olarak idame edilmeye çalışılır. Tedavinin temel amacı insülin değerlerini normal sınırlarda tutmaya çalışmaktır. İlaç tedavisinin yanında önemli bir etkende kişinin diyabet diyetine sadık kalmasıdır. Hastanın dengeli ve sağlıklı beslenmesi için doktorun önereceği bir diyet programı oluşturulmalı ve hasta bu programa sadık kalarak beslenmelidir.

Şeker Hastalığında bal, reçel, şeker türevi midede çabuk sindirilebilen besinler yasaklanmıştır. Bunların yerine hasta kişinin taze meyve, sebzeler ve tahıllı gıdalar tüketmesi tavsiye edilir. Beyaz ekmek yerine kepekli yada tahıllı ekmekler tüketmeleri gerekmektedir. Kişi doğru beslendiğinde ilaç tedavisini de doğru bir şekilde yaptığında insülin değerleri normal seyredecek ve şeker hastalığı vücuda zarar verme ihtimali azalacaktır.

Yağlı ve proteinli gıdaların tüketilmesi azaltılmalıdır. Protein karaciğerde glikoza dönüşmektedir. Buda hastalığımızın riskini arttırmaktadır. Dikkat edilmezse kilo problemine yol açabilmektedir. Yemeklerimizde hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tercih etmeliyiz.

Şeker Hastası bir kişinin düzenli olarak spor yapması gerekmektedir. Spor ve egzersizler kaslarınızda bulunan glikozun hızlı bir şekilde yakılmasını ve kasa çevrilmesini sağlayacaktır. Buda glikoz değerlerinizi dengelemenize yardımcı olacaktır. Spor yapmadan önce mutlaka bir hekim yâda diyetisyen kontrolü yâda tavsiyesi ile yapılmalıdır.

Şeker Hastalığı İlaç Tedavisi

Diyabet ve Şişmanlık(Obezite)

Obezite, Vücut kitle indeksi 35 üstünde olan kişilere denir. Obezite insanlar genellikle hızlı yemek yerler ve çabuk acıkırlar. Fazla kilo kandaki yağ miktarını arttırır, vücudun hareketini kısıtlar ve çabuk yorulmanıza yol açar. Genellikle yüksek tansiyonu tetikler. Bu gibi hastalıklarla birlikte şeker hastalığı ihtimali git gide artar ve büyük ihtimalle şeker hastası yapar.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir? (İleal interpozisyon) (Metabolik Cerrahi)

Tip 2 DiyabetAşırı kilo, kolesterol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı ile seyreden tabloya metabolik sendrom denir. Toplam dünya nüfusunun 10 milyarı kilolu grubundadır ve bu kişilerden 450 milyonu Obezite hastasıdır. Dünya üzerinde en fazla görülen şeker hastalığı, Tip 2 diyabettir.  Yaklaşık 300 milyon kadar Tip 2 diyabet hastası mevcuttur. Dünya üzerinde yapılan sağlık araştırmalarının yaklaşık %30’u Obezite, şeker hastalığı ve bu hastalıkların getirdiği diğer rahatsızlıklara harcanmaktadır.

Metabolik cerrahisi , Tip 2 diyabet hastalarının cerrahi olarak tedavi edilmelerine verilen addır. Cerrahi tedavi, ilaç tedavisi, diyet ve spordan fayda görmemiş ve hastalığı ilerlemiş kişilere yapılması tavsiye edilmektedir. Bazı hastalar ilaç ve diyet tedavisini aksatmasalar da fayda görmez ve hastalığı ilerleyici olabilir. Bu gibi durumlarda da Metabolik Cerrahi tedavi yapılabilir.

Metabolik Cerrahi yaklaşık dünyada 10 yıldır yapılan bir ameliyat yöntemidir. İleal interpozisyon, şeker hastalığı ameliyatlarında kullanılan en gelişmiş cerrahi yöntemdir. İleal interpozisyon ameliyatında, şeker hastalığı ameliyatı dışında hipertansiyon, kolesterol, trigliserid yüksekliği ve aşırı kilo problemlerinin de tedavi edilmesi mümkündür. Bir nevi mide küçültme ameliyatı diyebiliriz.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İleal İnterpozisyon ameliyatı, şeker hastalığı tedavisinin dışında, kilo kaybettirici ve diğer metabolik sendrom hastalıklarını tedavi edici özelliği olan ve en yaygın kullanılan şeker hastalığı ameliyatıdır. Ameliyat mide, ince bağırsak ve 12 parmak bağırsağını kapsayan bir operasyondur. Midenin sol üst tarafı cerrahi müdahale ile çıkartılır. 12 parmak bağırsağını mideye bağlayan kısım kapatılır. Mide yönü aşağı bakacak şekilde çevrilir. Daha sonra ince bağırsağın son kısmı ile ilk kısmı yer değiştirilir. Ameliyattan sonra insülin bağlayan hormonlar yeniden aktif hale gelir. Yaklaşık başarı oranı %90’dır. Ameliyattan sonra hasta şeker hastalığı için aldığı ilaçları kullanmayı bırakabilir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tip 2 diyabet hastalığı dışında kolesterol, hipertansiyon, obezite ve diğer metabolik hastalıkların hepsinin bir arada görüldüğü kişiler için daha uygundur. İleal interpozisyon ameliyatından sonra bu hastaların tamamı neredeyse tedavi edilmektedir.

Ameliyatın yapılabilmesi için hastanın insülin rezervlerinin incelenmesi gerekmektedir. Pankreas da bulunan beta hücreleri insülin üreten hücrelerdir. Kan testi ile bakılan C-peptit düzeyleri, açken ve tokken bakılan bir dizi test yapılması gerekmektedir. Bütün test değerleri istenildiği gibiyse operasyon yapılabilir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi ve Beslenme?

Şeker Hastalığı Ameliyatı sonrası mide ve bağırsaktaki bütün mineral ve vitaminler tam olarak emilerek vücuda alınır. Ameliyattan sonra eskisi gibi sürekli bir açlık hissetme duygusu oluşmayacaktır. Ameliyattan yaklaşık 2 ay sonra kişi kendini tam anlamıyla iyileşmiş, daha aktif ve enerjik hissedecektir. Ameliyattan hemen sonra yaklaşık iki haftalık süreç çok önemlidir. Bu dönemde sürekli sıvı gıdalar alınacaktır. İki haftalık süreden sonra püre şeklinde beslenmeye geçilebilir.

İlk dönemlerde vücudunuz su istemeyebilir. Bazı hormonlar baskılandığı için bu normaldir fakat sizin bol bol su içmeniz gerekmektedir. Bu geçici bir durumdur. İlk 5-6 aylık dönemde diyabetliyken yaptığınız diyeti bırakmamanız gerekmektedir. Vücudun yeni sisteme adapte olması biraz aman almaktadır.

Ameliyattan sonra şeker hastalığınız tamamen iyileşir yalnız bazı özel durumlarda kısa sürelide olsa yeniden ilaç almanız gerekebilir. Şeker hastalığı insüline bağlı bir hastalıktır. Aşırı üzüntü, ani adrenalin değişiklikleri, geçirilen bazı ameliyatlar ve ağır depresyon ve travmalar, geçici olarak insülin değerlerinizi etkiler. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi ile geçici bir süre şeker hastalığı ilacı almanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: