Şeker Hastalığı Tedavisinde Obezite Cerrahisi İlaca Göre Daha Etkili!

Şeker Hastalığı Tedavisinde Obezite Cerrahisi İlaca Göre Daha Etkili!

Tip2 diyabet hastalarında mide küçültme ameliyatlarının ilaç tedavisinden daha etkili olduğu kanıtlandı. 5 yıllık araştırma sonuçları: Diyabet tedavisinde ilaç tedavisine karşı obezite cerrahisi!

 

Diyabet tedavisinde ilaca karşı cerrahi:

BariatrikLab obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, Cleveland Klinik Bariatrik ve Diyabet Kliniği’nden Tip 2 diyabet hastası olup, vücut kitle endeksleri (VKİ) 27-43 arasında olan 150 hasta ile yapılan önemli araştırmanın detayları hakkında şu detayları verdi: “Tip 2 Diyabet hastası ve VKİ 27-43 arası olan hastalarda bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) ve yoğun ilaç tedavisinin etkilerinin incelendiği STAMPEDE isimli çalışmanın sonuçlarına göre, bu hastaların tedavisinde bariatrik cerrahi daha uzun soluklu ve arzu edilen iyileşmeyi sağlamada daha etkili. Yapılan araştırma cevabında, mide küçültme ameliyatından faydalanan hastalarda daha fazla kilo kaybı meydana geldi ve bu hastalar kilolarını daha uzun süre korudular. Genel sağlık durumlarındaysa daha fazla iyileşme gözlemlendi, daha azca ağrı yaşadılar ve çoğunda glisemik endeks (bir besinin vücuda alındıktan sonraki kan şekerini yükseltme kapasitesi) düzeyleri istenen seviyelere geld Diyabet kontrolünde ilaç tedavisiyle cerrahi terapinin karşılaştırılması için yapılan araştırmada hastalar rastgele iki gruba ayrıldılar: 1. öbek bir tek ilaç tedavisi grubu, 2. öbek bariatrik cerrahiden faydalanan grup. (ya gastrik bypass ameliyatı olanlar ya da tüp mide ameliyatı olanlar) Hastalardan elde edilen sonuçlar beş yıl süreyle değerlendirildi.

Beş yıl sonra özetle şu sonuçlara ulaşıldı:

İlaç tedavisi grubu: yüzde 5 kilo kaybı (vücut kitle endeksi 36.4’ten 34’e düştü)

Gastrik bypass grubu: yüzde 23 kilo kaybı (vücut kitle endeksi 37’den 28.9’a düştü)

Tüp mide ameliyatı grubu: yüzde 19 kilo kaybı (vücut kitle endeksi 36’dan 29.3’e düştü)

 

Trigliserid (kolesterol gibi damarlarınızda dolaşan yağlardan biri) seviyelerinde gözlemlenen değişiklikler:

İlaç tedavisi grubu: yüzde 8 azalma

Gastrik bypass grubu: yüzde 40 azalma

Tüp mide ameliyatı grubu: yüzde 29 azalma

HDL kolesterol (damarların kötü kolesterolün etkilerinden korunmasını sağlayan en önemli unsur) seviyelerinde gözlemlenen değişiklikler:

İlaç tedavisi grubu: yüzde 7 azalma

Gastrik bypass grubu: yüzde 32 azalma

Tüp mide ameliyatı grubu: yüzde 30 azalma

İnsülün kullanımında gözlemlenen değişiklikler :

İlaç tedavisi grubu: yüzde 13 azalma (yüzde 53’ten yüzde 40’a)

Gastrik bypass grubu: yüzde 35 azalma (yüzde 47’den yüzde 12’ye)

Tüp mide ameliyatı grubu: yüzde 34 azalma (yüzde 45’ten yüzde 11’e) mide küçültme ameliyatı operasyonu geçiren hastaların yüzde 88’inde glisemik kontrol seviyesi iyi ya da kabul edilebilir bir duruma geldi. İlaç tedavisi grubundaki hastalara göre, bariatrik cerrahi grubundaki hastalarda daha fazla kilo kaybı, genel sağlık niteliğinde daha fazla düzelme ve daha az ağrı gözlemlendi.” Beş yıl süren STAMPEDE araştırmasının sonuçları 15 Şubat’ta New England Journal of Medicine’da, “Diyabet Tedavisinde Yoğun İlaç Tedavisine Karşı Bariatrik Cerrahi – 5 Yıllık Sonuçlar,” başlığıyla yayımlandı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: