Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Kimlere Yapılır, Ne Kadar Kilo Verilir

Tüp Mide Ameliyatı Nedir (Sleeve Gastrektomi) ?

Tüp Mide ameliyatı 2001 li yıllardan beri yapılan bir operasyondur. Günümüzde kapalı yani laparoskopi yöntem ile yapılan bu ameliyatta amaç kişinin doyum noktasının düşürülmesi, iştah hormonlarının azaltılması ve kişinin hızlı bir şekilde kilo vermesi amacına dayanmaktadır. Eskiden diğer mide küçültme ameliyatları için hazırlık olarak yapılan bu operasyonun kişilerde iyi bir şekilde kilo vermeye yaradığı için tek başına tıp literatürüne girmeyi başarmıştır.

Tüp Mide ameliyatı, Mide Küçültme Ameliyatı, Mide Ameliyatı, Sleeve Gastrektomi
Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı nasıl yapılır ?

Tüp mide ameliyatı diğer adıyla Sleeve Gastrektomi operasyonu tamamen kapalı yapılan bir operasyondur. Midenin büyük bir çoğunluğu kesilerek (%80 civarı), midenin tüp şeklinde bırakılmasını sağlayan operasyondur. Ameliyat karından açılan bir santimetreden küçük deliklerden tıbbi cihazlarla girilerek yapılır. Ameliyatta kullanılan tüm malzemeler sterildir ve sadece tek hasta için kullanılır.

Tüp mide ameliyatında 2 şekilde kilo verme sağlanır. Bunlardan ilki mide hacminin küçültülmesi ile birlikte mekanik olarak az yemek yeme sağlanır. Diğeri ise mide hareketlerinin azaltılması ile kilo vermedir. Midede bulunan ghrelin adı verilen maddeyi üreten alan çıkartılır. Ghrelin hormonu iştah arttırıcı hormon olarak da bilinir. Bu hormon beyinde hipotalamusdaki reseptörlerin yardımı ile çok güçlü bir iştah arttırıcıdır. Ghrelin hormonu midenin tümünde bulunduğu için operasyonda çıkartılan %80 lik parçanın alınması ile birlikte bu hormonun salgılanması ciddi miktarda azaltılır. Bu sayede kilo verme sağlanmaktadır.  Operasyondan sonra yaşanan ağrı derecesi laparoskopik yani kapalı bir ameliyat olduğu için çok düşüktür. Operasyonda midenin kalan %20 lik kısmı bir tüp şeklinde dikilir. Dikişler atıldıktan sonra mide özel renkli bir sıvı ile doldurularak içeriden kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Bu ameliyatlarda en önemli faktör kaçak riskidir.

Tüp Mide Ameliyatı kimlere yapılır?

Tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi 35 in üzerinde olan hastalar için uygundur. Bu operasyonun yapılacağı hastada şeker hastalığının olmaması gerekmektedir. Genellikle aşırı hamur işi, alkol, yağlı yiyecekler ve genellikle katı olarak beslenen kişilerde uygulanabilecek bir operasyondur. Ayrıca süper obez denilen vücut kitle indeksi 55 in üzerinde olan hastalarda ilk safhada yapılacak hazırlık ameliyatıdır. Süper obez hasta bu ameliyatı olduktan sonra belirli bir miktar kilo verdikten sonra diğer operasyonu geçirmeye hazırlanır.

 

Tüp Mide ameliyatından sonra beslenme nasıl yapılmalıdır?

Mide küçültme ameliyatının ardından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hemen ertesi gün sıvı alımına başlanır. Sıvı alımı ilk üç gün orantılı bir şekilde artar. Hasta genellikte üçüncü gün taburcu olur. Taburcu olduktan sonra ilk hafta kişi genellikle açık renkli sıvılar ile beslenmek zorundadır. Bu beslenme diyeti 15 gün devam eder. 15 inci günden sonra hasta yavaş yavaş yumuşak gıdalar ile beslenmeye başlayabilir. Ameliyattan sonra ilk bir ayı atlattıktan sonra hasta neredeyse bütün gıdaları tüketebilir duruma gelmektedir. Ameliyattan sonra hedef fazla kiloların %70 inin verilmesidir. Örnek olarak 80 kilo olması gereken bir kişi 150 kilo ise, ameliyattan sonraki 1-2 sene içerisinde kişi yaklaşık 100 kiloya kadar iner. Kilo verme hızı ilk aylarda daha hızlı ilerler daha sonraki aylarda belirli bir düzende kilo vermeye devam edilir. Ameliyattan sonra hasta fazla kiloların en az %70 ini kaybeder. Bu hastaların %15 kadar yeniden kilo alma riskine girmiş olsalar bile aynı kiloya yeniden ulaşmaları %1 kadar bir ihtimaldir.

Tüp Mide ameliyatından sonra ne kadar kilo verebilirim?

Tüp mide ameliyatından sonra ortalama 1 senelik bir dönemde hasta fazla kilolarının %40 ila %100 ünü verebilmektedir. Kilo verme oranı kişiden kişiye değişmektedir. Hasta operasyondan sonra gerekli diyetini ve egzersizlerini ihmal etmemesi gerekmektedir. Kilo verme bunlarla orantılı bir biçimde olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Kimlere Yapılır, Ne Kadar Kilo Verilir” için 10 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: