Vücut Kitle indeksi Hesaplama

Vücut Kitle indeksi(VKİ);

Vücut yağınızın boyunuza ve kilonuza göre hesaplandığı bir ölçü birimidir. Vücut Kitle indeksi Hesaplama aracını kullanarak VKI değerinizi ölçebilirsiniz. 20 yaş ve üstü çoğu yetişkin erkek ve kadın için geçerlidir.

VKİ vücut yağınızı %100 doğru şekilde ölçmez ancak su altı tartısı ve X-Ray absorbsiyometri (DXA) gibi vücut yağını doğrudan ölçen sistemlere göre daha ucuz ve kolay olmasından dolayı tercih sebebidir.  VKİ’de Yaş, cinsiyet, etnik köken ve kas kütlesi gibi faktörler açıklanmaz. Standart ağırlık durumu kategorilerini kullanarak yorumlanır. 2-20 yaş aralığındaki çocuklarda VKİ çocuğun yaşı ve cinsiyetine göre hesaplanır.

Vücut Kitle indeksi Hesaplama
Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut Kitle indeksiniz 30 ve üzeri bir değere çıkmış ise sizin için alarm çanları çalmaya başlamış demektir. Kilo birçok sağlık probleminin başında gelmektedir ve diğer hastalıkları da tetiklediğinden dolayı mutlaka kontrol altına alınması gereken bir değerdir.

VKİ değeriniz yükseldiğinde oluşabilecek olumsuzluklar aşağı listelenmiştir.

  • Kas ve eklem ağrıları
  • Diyabet (Şeker Hastalığı)
  • Kan basıncının yükselmesi
  • Vücut odaklı hareketlerde ve aktivitelerde zorlanma(spor gibi, merdiven çıkma vb.)
  • Kalp ve dolaşım sisteminizi yorulması
  • Kalp hastalığı ve bazı kanserlere yakalanma riskini arttırır
  • Kolesterol değerlerinde yükselme

Gibi birçok rahatsızlığa sebep olabilecek bu hastalıktan kurtulmak için VKİ değerinizi ölçmeli ve gerektiğinde doktor ve diyetisyene başvurarak kilonuzu kontrol altına almalısınız. Unutmayın Obezite ihmal etmeye gelmez.

Vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanarak sizde VKİ değerinizi öğrenebilirsiniz.

 

Vücut Kitle indeksi Hesaplama” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: